Co je skydiving?

Co vlastně je skydiving?
Jaký je rozdíl mezi skydivingem a skákáním s padákem?
Proč lidé provozují skydiving?
Jsou skydiveři hazardéři?
Jak se člověk cítí při volném pádu?
Je těžké se naučit skákat?
Bojíte se při skákání?
Kdo může skákat?
Z jaké výšky se skáče?
V jaké výšce otevíráte padák?
Jak rychle padáte?
Po absolvování kurzu AFF – čemu se mohu nadále věnovat?
Je skydiving nebezpečný?
Co když se mi neotevře padák?
Je obtížné řídit padák a přistát s ním?
Je skydiving finančně náročný koníček?
Jaké počasí je vhodné pro skákání?
Dá se během volného pádu dýchat?
Je možné si během volného pádu povídat s kamarády?
Kdo je za AFFcentrum.cz?

Co vlastně je skydiving?

Skydiving zahrnuje aktivity, při kterých opouštíte vysoko nad zemí letadlo a před tím, než otevřete padák, na kterém bezpečně přistanete, padáte volným pádem. Právě volný pád je to, co dělá skydiving skydivingem. Skydiving je populární sport, který si užívají stovky tisíc lidí po celém světě. Po získání určitých zkušeností může skydiver skákat s dalšími lidmi – ať už pro zábavu, či se soutěžními ambicemi. Skydiving není kaskadéřina, je to sport, který nabízí téměř neomezený vývoj dovedností. Mnoho lidí jej přirovnává k létání bez křídel.

Jaký je rozdíl mezi skydivingem a skákáním s padákem?

V různých souvislostech můžete slyšet termíny skydiving, seskok s padákem nebo prostě jenom „seskok“. Mezi těmito výrazy jsou však určité rozdíly. Skydiveři jsou v podstatě parašutisté – na konci seskoku používají padák k tomu, aby s ním přistáli na zemi. Přesto, za parašutistu považujeme spíše někoho, kdo opouští letadlo a okamžitě otevírá padák, aniž by padal volným pádem. Toto je i důvod, proč používáme spíše slovo „skydiving“ raději, než „parašutista„, neboť při slově parašutista si mnohdy lidé vybaví spíše vojáka, který skákal za války na kulatém padáku kamsi na nepřátelské území. Skydiver neříkáme proto, že bychom chtěli znět světově, ale že je to zkrátka nebeský potápěč, který skáče zejména kvůli volnému pádu.

Proč lidé provozují skydiving?

Existují stovky důvodů, proč se lidé rozhodli začít skákat, od těch obecnějších jako úžasný pocit při volném pádu až po ty osobnější. Skydiveři vidí věci, které normálně lidé vidět nemohou – zemi ze čtyřkilometrové výšky a zažívají pocit letu. Skydiving je uchvacující sport. Padat ve formaci s kamarády, vidět odlétající letadlo kdesi nad vámi, vzrušení z letu na padáku, úsměv, který se automaticky objeví na vaší tváři hned, jakmile vykročíte z letadla – to jsou všechno důvody, proč lidé skáčou. Prostředí na letišti je velmi přátelské, je to společenský sport a rozhodně způsob, jak potkat zajímavé lidi. Někteří lidé to uzavírají slovy: „je to ta nejlepší zábava, kterou můžete dělat a být přitom oblečeni“. U skákání prostě funguje jakési kouzlo. Je to sport, kde od okamžiku, kdy absolvujete výcvik máte vždy na výběr mnoho cest, kterými se ubírat a vždy bude něco nového, co si budete chtít zkusit a naučit se tomu.

Jsou skydiveři hazardéři?

Lidé začínají skákat z různých důvodů, ale většinou jsou to obyčejní lidé. Přicházejí na letiště z různých prostředí a mají různá zaměstnání. Mnoho skydiverů jsou v pracovním životě profesionály, s velkou mírou zodpovědnosti za svá rozhodnutí, mnoho z nich jsou již rodiči či dokonce prarodiči. A ačkoliv skydiving je nebezpečný sport, rizika, která jsou s ním spojena, jsou často mnohem menší, než nakolik je tomu veřejnost ochotna uvěřit. Mnoho skydiverů uskuteční tisíce seskoků, aniž by si třeba jen vyvrtli kotník, protože mají odpovídající výcvik a vybavení. Jsou to lidé, kteří aktivně kalkulují s rizikem prostřednictvím znalostí a opatrného a soudného výběru vybavení. Pokud by skydiveři byli hazardéři, nemuseli by používat stále sofistikovanější vybavení či podstupovat jakoukoliv přípravu. Skydiving je překrásný sport pro lidi, kteří chtějí zažít něco, co většina lidí nikdy nezažije a kteří počítají s jistým rizikem a ujmou se řízení svého vlastního osudu.

Jak se člověk cítí při volném pádu?

Většina skydiverů přirovnává pocit ve volném pádu k létání na jakémsi vzduchovém polštáři. Při volném pádu nemáte pocit „pádu“, jak si většina lidí představuje. Nedá se to přirovnat třeba k horské dráze – kde skutečně cítíte, jak se propadáte dolů. Pocity se mnohem více blíží skutečnému létání. Akorát je to poněkud hlučnější a větrnější, protože vzduch kolem vás proudí vysokou rychlostí. Volný pád je uchvacující zážitek, který si většina lidí nesmírně užívá a mnoho z nich se k němu pak chce znovu a znovu vracet. Vzpomínáte, jak ve filmu Superman létal po obloze? OK, tak volný pád je něco podobného. Průměrný seskok ze 4000 metrů vám dá okolo 60 vteřin volného pádu!

Je těžké se naučit skákat?

Učit se skydivingu je v podstatě za odměnu – mnoho lidí vám řekne, že je to ta nejvděčnější zkušenost jejich života. Je to úžasný sport, s úžasnými lidmi. Přesto můžou být hlavně začátky emotivně náročné, stresující a pro mnoho lidí i malinko děsivé – nakonec to ale nikdy není „tak moc těžké“ v tom technickém smyslu (nakonec létání jako takové dnes AFFcentrum učí své studenty běžně ve větrném tunelu). Je mnoho věcí, které se budete muset naučit a budete se muset je naučit dobře. Budete muset být ostražití a mít jakýsi zdravý selský rozum, nepotřebujete ale být vesmírným projektantem! Skydiveři pocházejí z běžného života, ze všech možných profesí a s odlišným stupněm vzdělání. Naučit se skákat není obtížné – ale vyžaduje to jistou dávku odhodlání, obezřetnosti a dobrého úsudku.

Bojíte se při skákání?

Čím více skáčete, tím méně „děsu“ při skocích zažíváte a co začalo jako strach, se postupně transformuje do jakési obavy a pak už do pozitivního vzrušení. Není pochyb o tom, že lidé považují první seskoky za stresující. Většina lidí dokonce při prvních seskocích zažívá opravdovou hrůzu, a to je zcela normální. Většina z nich však po pár seskocích nahradí strach jakýmsi vzrušením až závislostmi různých úrovní. Ve skutečnosti by lidé ale nemohli skákat a vzít tento sport za své, když by bylo až tak strašlivé.

Je úplně normální, pokud cítíte úzkost v souvislosti se skydivingem, a to dokonce i když o AFF kurzu jenom uvažujete. Nejspíš už totiž nikdy v životě nebudete vystaveni takto extrémní situaci. Je normální mít strach nebo cítit úzkost z něčeho, co je vám zatím cizí, ale nemusíte mít obavy – nejspíš se vám skydiving zalíbí velice rychle. Někteří lidé už si na skákání zvykli natolik, že opouštět letadlo jim přijde jako normální záležitost. Pokud jste nervózní, v podstatě každý na letišti, s kým o tom budete hovořit, bude moc dobře vědět, o čem mluvíte a bude s vámi soucítit.

Kdo může skákat?

Kdokoliv ve věku od 16 do doby, kdy se na to cítíte (u AFF kurzu musíte mít prohlídku od lékaře). U tandemového seskoku nejsou výjimkou i pasažéři s věkem přes 90 let. Pokud je vám méně než 18 let, musíte mít souhlas rodičů. V České republice je registrovaných přes 3000 parašutistů, kteří pochází z různých společenských vrstev, s různými povoláními. Skydiving s sebou přináší příležitosti více cestovat a potkávat nové přátele. Pokud máte jakékoliv lékařské omezení, je třeba, abyste ho s námi, potažmo svými instruktory, diskutovali.

Z jaké výšky se skáče?

Všechny naše AFF seskoky se uskuteční z výšky 4000 metrů nad zemí. Není důvod, proč byste měli skákat z menší výšky – pakliže se máte učit, učte se při maximálním možném času ve volném pádu. Po získání parašutistické licence si můžete vybrat výšku, ve které opouštíte letadlo, např. v 1000 metrech, nicméně většina skokanů chce skákat z větších výšek, aby měli před otevřením padáku více času ve volném pádu.

V jaké výšce otevíráte padák?

Téměř při všech AFF skocích otevíráte padák v 1500 metrech. Ve volném pádu jste 45 vteřin. Tato výška otevření je vyšší, než ve které obvykle otevírají zkušenější parašutisté, nicméně dá vašim instruktorům čas na to, aby vám asistovali v případě, kdy zaváháte s otevřením padáku. Většina zkušenějších parašutistů otevírá padák mezi 1000 a 1200 m.

Jak rychle padáte?

Průměrná rychlost se pohybuje kolem 200 km/hod – to je v „klasické“ prsní poloze. Toto je poloha, kterou se budete učit při AFF a kterou lidé používají při skupinové akrobacii.

Na počátku seskoku postupně zrychlujete a trvá zhruba 10 vteřin, než upadnete prvních 350 metrů. Různí lidé padají trochu jinak rychle, protože mají jiný tvar a velikost těla. Když padáte volným pádem, vytváří vaše tělo určitý odpor. Vzduch, který kolem vás proudí je „relativní vítr“. A vítr pociťujete při rychlosti volného pádu opravdu hodně. Člověk s menším odporem (více aerodynamickým tvarem – třeba malý tlustější chlapík) bude obecně padat rychleji než někdo podobné váhy, ale kdo je např. vysoký a má dlouhé nohy a ruce. Až budete získávat více zkušeností ve volném pádu, naučíte se měnit polohu svého těla ve volném pádu tak, abyste přizpůsobil rychlost kamarádovi, se kterým padáte. Tím, že měníte polohu těla, měníte odpor vzduchu a tudíž i rychlost, kterou padáte. To, že všechny objekty padají stejně rychle, je mýtus. To totiž funguje jen v prostředí, kde je vakuum a kde tudíž není žádný odpor. Zde na zemi však máme vzduch.

Po absolvování kurzu AFF – čemu se mohu nadále věnovat?

Při skydivingu je vždycky něco nového, čemu se můžete učit. Při AFF se naučíte základům ovládání vašeho těla během volného pádu v prsní poloze – nějaké otáčky apod, ale tyto dovednosti budete chtít později povýšit natolik, abyste mohli skákat s ostatními skydivery, létat okolo nich, k nim, nad ně a pod ně – a to všechno naprosto precizně. Můžete se věnovat různým disciplínám a rovněž se učit novým dovednostem při létání na padáku.

Mnoho skydiverů s tisíci seskoky vám řekne, že se má pořád co nového učit, a to činí náš sport tak zajímavým. Ti nejlepší ve sportu často soutěží s ostatními při pořádání všech možných závodů v průběhu roku. Jakmile ukončíte výcvik a pořídíte si svoje vlastní vybavení, bude vás stát jedna letenka ze 4000 metrů okolo Kč 500,-


Je skydiving nebezpečný?
Skydiving je nebezpečný sport, rozhodně nebezpečnější než kulečník nebo fotbal. A stejně jako u ostatních adrenalinových sportů není těžké přijít k vyvrtnutému kotníku, lehčímu zranění a ano – můžete teoreticky i zemřít. Přesto skydiving není tak nebezpečný, jak si myslí většina lidí. Podobná zranění vám hrozí pokaždé, když přecházíte ulici, jedete autem do práce, jedete na koni – v podstatě kdykoliv. Mnoho adrenalinových sportů je stejně nebo dokonce mnohem více nebezpečných než skydiving a dnes jsou již moderní padákové komplety a tréninkové metody v podstatě absolutně spolehlivé. Nedávné statistiky prokázaly, že v průměru připadá jedna smrtelná nehoda na 100 000 seskoků. Stovky tisíc lidí po celém světě skáčí z letadla, protože jim skydiving dává mnohem víc, než nakolik pro ně představuje riziko.

Kromě toho si lze vyzkoušet i tzv. indoor skydiving – tedy létání ve větrném tunelu. V principu ležíte v proudu vzduchu v letové komoře stejně jako když při seskoku padákem letíte k zemi. K indoor skydivingu však nepotřebujete ani vyskakovat z letadla, ani otevírat padák. Více informací nalezente v sekci o větrném tunelu.

Co když se mi neotevře padák?
Tak především, moderní padákové komplety jsou extrémně spolehlivé a je opravdu vzácností, když se „neotevře padák“. Doby, kdy závady nebyly až tak vzácné, jsou již dávno pryč. Dnes již používáme moderní padáky, které podléhají přísným bezpečnostním pravidlům a testům. Přesto, pokud by k závadě došlo, mají všichni skydiveři záložní padák, který snadno otevřou a na kterém mohou přistát úplně stejným způsobem, jako na svém vlastním padáku. Ve většině zemí je povinnost, aby byl padákový komplet vybaven záložním padákem. AFFcentrum.cz používá na všech padákových kompletech výhradně záložní padáky typu křídlo a všechny komplety jsou rovněž vybavené záchranným přístrojem – tzv. AAD (automatic activation device). Tento přístroj během seskoku neustále hodnotí vaši rychlost a výšku, ve které se nacházíte. Pokud se ocitnete ve volném pádu v nízké výšce (např. když byste neotevřeli padák), přístroj automaticky i bez vašeho zásahu otevře záložní padák.

Podívejte se na video z otevírání studentského padáku:


Je obtížné řídit padák a přistát s ním?

Moderní padáky jsou lehce ovladatelné, můžete je řídit a letět s nimi jakýmkoliv směrem budete chtít. S trochou praxe budete schopni přistát s padákem snadno do vymezeného prostoru, což vám umožňuje si pro přistání vždy vybrat nějaké vhodné, rovné místo bez překážek. V okamžiku přistání můžete manévrem zvaným „flare“ (dosud jsme nenašli vhodný český ekvivalent) zpomalit klesání padáku natolik, že jen zlehka došlápnete na zem. To, jak máte řídit a přistávat s vaším padákem, vás naučíme během AFF kurzu.


Je skydiving finančně náročný koníček?

Jakmile se stanete „kvalifikovaným“ skydiverem – tzn. dokončíte AFF výcvik a provedete další zbylé skoky k získání licence A, můžete skákat i na ostatních letištích za cenu cca 500 korun ze 4000 metrů, pokud budete mít vlastní vybavení. Pokud vlastní vybavení mít nebudete, můžete si půjčit vše, co potřebujete, za přibližně 200 – 300 korun (liší se dle toho kterého letiště). Mnoho nových skokanů si kupuje bazarové vybavení od zkušenějších kamarádů, kteří už mají jiné nároky na jejich padák a kupují si novější (zpravidla menší, rychlejší a barevnější):)

Z druhé ruky se dá slušný padákový komplet (zahrnuje postroj, hlavní, záložní padák a přístroj) sehnat za cca 80 000 korun – pak ještě budete potřebovat výškoměr (nový za 3000 korun) a přilbu (vodácká přilba, se kterou skáčí studenti po celém světě, stojí do 1000 korun). Skydiving rozhodně není levný sport, ačkoliv existují určitě i dražší koníčky. Jakmile budete mít všechno vybavení, můžete skákat za 500 korun. Součástí ceny za AFF kurz u AFFcentrum.cz je i roční členství v Aeroklubu České republiky.

Jaké počasí je vhodné pro skákání?

Obecně lze říci, že počasí musí být hezké – zvlášť když jste student, který prochází kurzem AFF. To znamená, že nesmí být moc oblačno – protože je důležité, abyste v průběhu seskoku viděli na zem. Také nesmí být moc větrno, protože v silném větru by váš padák nebyl zas tak lehce ovladatelný. Zkušenější parašutisté mohou skákat i za silnějšího větru. V podstatě můžete skákat i v mírném dešti – ale není to nic příjemného a hlavně – když prší, tak je většinou i zataženo.

Dá se během volného pádu dýchat?

Ano, během volného pádu můžete normálně dýchat. To, že to nelze, je jen mýtus. Abyste dýchali, jednoduše otevřete pusu a nadechnete se. A za pár vteřin zase vydechnete:) Zní to jednoduše? Tak dýchejte stejně tak, jako na zemi.

Je možné si během volného pádu povídat s kamarády?

Ne, to snad jedině ve filmech. Ve volném pádu nemůžete vaše kamarády slyšet, protože zvuk volného pádu (rychle proudícího vzduchu) je natolik silný, že to znemožňuje. Komunikace ve volném pádu se odehrává prostřednictvím ručních signálů (a také výrazů obličeje :-) ).

Mám zájem o AFF, co mám dělat?

Napište na info@affcentrum.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 602 345 087 a my vám ochotně zodpovíme všechny vaše otázky a budete-li chtít, povedeme vás při vašich prvních seskocích v rámci AFF kurzu, případně při tandemovém seskoku.

Archiv