Seskok parašutistů do Prahy


V prosinci 2009 byly plánované výjimečné akce – seskoky do Prahy, konkrétně na Letnou, Kavčí hory a Vítkov. Jelikož jsme zaplaveni dotazy a telefonáty lidí, kteří se díky televizním novinám či internetovým zpravodajstvím dozvěděli o dvou zraněných parašutistech na Vítkově dne 27. 12. 2009, vydáváme tuto zprávu o průběhu seskoků. Fotografie ze vzduchu si můžete prohlédnout jen u nás ;-)

Seskok na Leteňskou pláň proběhl dne 6. prosince 2009 bez jakýchkoliv závad. Seskoku se účastnili i parašutisté kategorie B (pod 200 seskoků), po pečlivém zvážení řídícího seskoků i jejich instruktorů. Přes probíhající stavbu tunelu Blanka je na Letné dostatek záložních přistávacích ploch pro skokany, kteří by se netrefili na primární doskokovou plochu. Pro velký zájem parašutistů o tento seskok byly na Letnou tento den uskutečněny dokonce dvě výsadky, obě proběhly bez závad (výška náletu 2200 metrů).

Seskok na Kavčí hory měl proběhnout těsně před Vánoci. Přestože přistávací plocha nebyla malá, zájemců již bylo méně, neboť teploty na zemi přes den dosahovaly -15 stupňů Celsia. Nakonec byl seskok pro nízkou oblačnost zrušen.

Dne 27. 12. jsme se účastnili posledního plánovaného seskoku do Prahy v tomto roce, totiž seskoku na Vítkov před Národní pamatník. Jednalo se o poměrně náročný seskok, neboť žulová doskoková plocha před sochou Jana Žižky není velká a především Vítkov svým postavením neskýtá v případě špatného rozpočtu ŽÁDNOU náhradní doskokovu plochu. AFFcentrum.cz tedy nechalo své studenty sedět „doma“ a skákali pouze naši instruktoři. Meteorologická situace byla přiznivá, foukal jen velmi slabý vítr, a proto bylo domluveno přistání mírně po větru proti památníku, což byla nejbezpečnější varianta. Startovali jsme z letiště Aera Vodochody, výška náletu byla 1800 metrů.

Bohužel se pro seskok rozhodli i nezkušení parašutisté. Obecně parašutista s kategorií C (200 seskoků volným pádem) je již samostatný a nepotřebuje podpis instruktora, nicméně takto náročného seskoku, jakým seskok na Vítkov rozhodně byl, by se neměli účastnit parašutisté pod 500 seskoků (počet 500 seskoků je rovněž nutný pro získání nejvyšší parašutistické kategorie – kategorie D). A bohužel právě tito nezkušení parašutisté měli problémy s rozpočtem na přistání a u dvou z nich došlo ke zranění – zlomenině stehnní kosti a pohmožděninám.

Tento text nevznikl proto, že bychom chtěli někoho obviňovat, házet na někoho vinu, či se sami chvástat. Chceme uklidnit všechny naše zájemce o AFF výcvik či tandemový seskok, že nemusí mít obavy z provádění seskoků, a že citace, které se objevují na webu např. od mluvčí záchranné služby Jiřiny Ernstové: „Dva parašutisté spadli špatně, to znamená zřejmě volným pádem nebo se jim neotevřel padákjsou zcela zcestné. Celou nesmyslnou zprávu navíc doplňuje obrázek parašutisty na kulatém padáku – rádi bychom podotkli, že AFFcentrum.cz kulaté padáky nepoužívá již ani jako záložní. V MF Dnes se zase naopak objevil padák paraglidový – na těch tedy opravdu z letadla neskáčeme. Mrzí nás, pokud kvůli tomuto incidentu nebudou povoleny další seskoky do Prahy a zároveň přejeme brzké zotavení a zhojení zraněnému kamarádovi.

Je konec roku, čas, kdy každý bilancuje. Dovolte, abychom na závěr popřáli mnoho úspěchů do roku 2010. Dříve jsme rádi přáli hlavně modré nebe a hodně seskoků. Nyní vám všem přejeme, aby se počet seskoků rovnal počtu povedených přistání. Ať už je ten počet seskoků jakýkoliv.

FOTO: Hana Uríková, Petr Bednařík, Gabo Kovácz (foto Letná)

Komentáře: 2 »

 1. Míla Hřebík píše:

  napsáno 30. 12. 2009 @ 8:29

  Ahoj Hanko
  díky, že jsi na 4000.cz dala odkaz na článek. Opět se rozjížděly spekulativní dohady.
  Už jen místo přistání ve mě vzbudil údiv, kam budou ti paragáni přistávat, ale je to už asi 30 let, co jsem tam byl naposledy, tak jsem si představoval, že je tam místo tak asi jako býval „písek“ plus něco málo kolem.
  Odkaz na video ze seskoku byl také dobrý počin, začalo mi tělo tuhnout, jak se to nádvoří blížilo.
  Prostě jak píšeš, schází lidem soudnost, doplnil bych sebekritika a zodpovědnost, když dovolíš. Samosebou některým. Ale to bude dobou. Dokážeš si předtavit, že by někdo vydržel 6 měsíců 2 hodiny týdně cvičit v tělocvičně před prvním seskokem? To už je utopie.
  Holt nová doba. Tak do novýho roku jen dobrá přistání.

 2. Hanka píše:

  napsáno 30. 12. 2009 @ 10:15

  „6 měsíců 2 hodiny týdně cvičit v tělocvičně před prvním seskokem“ – Mílo, představit si to dokážu, ale jsem ráda, že jsem začala skákat až v roce 2002. A že jsem nad svou hlavou nikdy neviděla kulatý padák. Holt jsem asi změkčilá:)

Komentáře RSS

Napište komentář

Jméno: (Vyžadováno)

E-mail: (Vyžadováno, nebude zobrazeno)

WWW:

Komentář:

Archiv