Skydiving na filmové kameře

V červnu 2009 jsme byli osloveni filmaři, kteří potřebovali co nejkvalitnější záběry z volného pádu do celovečerního dokumentárního filmu. Realizační štáb se však nespokojil s tříčipovou kamerou Sony PC 1000 E, kterou běžně používáme pro natáčení tandemových seskoků i studentů v průběhu AFF výcviku, nýbrž požadoval seskok s filmovou kamerou. V článku si můžete přečíst, co takový seskok s filmovou kamerou obnáší.

V době, kdy se videokamery a fotoaparáty díky rychlému vývoji a snižující se ceně stávají stále dostupnější, můžete na letišti nalézt mnoho lidí s kamerou připevněnou na přilbě. Seskok s kamerou (případně fotoaparátem) klade vyšší nároky na parašutistu a je samozřejmě spojen i s vyšším rizikem při seskoku. Seskok s filmovou kamerou však představuje zcela jiné nároky na zkušenosti a dovednosti parašutisty-kameramana.

První, co bylo třeba vyřešit, byla úprava speciální přilby. Realizační štáb měl původně představu o jakémsi skafandru dovezeném z Německa, který měl v horní části upevněnou kameru, ale po našem ujištění, že při seskoku musí mít parašutista možnost hýbat hlavou :-) se přistoupilo k zapůjčení speciální celoobličejové přilby. Na její vrchní část jsme přimontovali konzoli vyrobenou přímo pro filmovou kameru, se kterou měl být proveden seskok.

Jedním z nejzávažnějších problémů byla hmotnost takové přilby s přimontovanou filmovou kamerou. Po odmontování všech nepotřebných částí a osazení objektivem měla přilba s kamerou 10 kg. Možná si říkáte, že 10 kg mít na hlavě není zas tak velký problém. Je však třeba počítat s tím, že se váha při otevírání padáku díky silnému přetížení zněkolikanásobuje!

Námi použitá přilba neměla žádný mechanismus odhozu pro případ, že by se za vybavení při otevírání padáku zachytily šňůry (přilby používané pro běžné seskoky s kamerou takový mechanismus mají), proto bylo třeba důsledně zalepit páskou všechny body, za které by se šňůry mohly zachytit tak, aby se po nich případně šňůry padáku pouze „svezly“. Tato fáze přípravy byla časově poměrně náročná, neboť při olepování lepicí páskou bylo třeba nechat volné místo pro ovládání nastavení kamery během stoupání v letadle. Navíc po každém seskoku se musela celá kamera zase rozlepit, aby mohl být založen nový film pro další seskok.

Při stoupání v letadle byli na palubu po dohodě s piloty vpuštěni i členové filmového štábu, kteří prováděli natáčení v letadle. Vzhledem ke složitější přípravě kamery si Hanka (která s filmovou kamerou skákala, nejspíše jakožto jediná žena v ČR) upevnila na hlavu přilbu, rukávem kobinézy jí byl protažen dálkový ovladač pro vypnutí kamery na padáku a dalšími kabely pod kombinézu vedlo sledovací zařízení, pomocí kterého bylo možno po seskoku prohlédnout právě natočené záběry (bez toho, aniž by se musel nechat vyvolat film). Těsně před výlezem z letadla David, režisér a kameraman v jedné osobě, zapnul natáčení a šlo se na věc!

Už samotný výlez z letadla na kamermanaskou stupačku nebyl jednoduchý, nicméně piloti ubrali rychlost skoro na pádovku, Lojzek vylezl na podvozek L-410, aby Hance stínil od největšího proudu vzduchu a poté mohl být proveden odskok od letounu. Fronéma, hlavní hvězda dokumentu, měla cca 20 seskoků od ukončení AFF výcviku a tomu bylo též podřízeno veškeré dějství ve vzduchu. V prvním seskoku se úloha omezila na otáčky 360 stupňů a hodně usmívání a mávání do kamery:-)

Otvírání padáku s takto těžkou přilbou je noční můra, ostatně v dřevních dobách parašutismu při prvních seskocích s kamerami měli kameramani k přilbám připevněné rámy, které při otevírání padáku drželi rukama tak, aby tak zmírnili síly při otevírání padáku. Po ukončení práce tedy nezbylo než zpevnit celé tělo, zavřít oči:) hodit padáček a oběma rukama rychle pevně chytit přední část přilby.

Ani po otevření padáku však není vyhráno. Přilba měla těžiště mimo svislou osu těla a tak i na otevřeném padáku měla přilba s kamerou neustále tendenci padat do stran a dopředu. Pro určité „pohodlí“ tedy kameramanka letěla s mírně zakloněnou hlavou tak, aby vyrovnala těžiště a okolí sledovala jen pohybem očí. I při malé zatáčce na padáku byl i při jinak zcela zanedbatelném přetížení okamžitě znát velký nárůst váhy na hlavě.

Po tomto „seznamovacím“ seskoku již pro další seskok Fronéma dělala salta a nebyl problém ji točit zblízka tak, aby i přes objektiv typu „rybí oko“ byla vidět na celé ploše obrazovky:-) Na třetí seskok bylo naplánované rw-4 speedstar s rozpojením a natočením celé čtveřice v polovině seskoku proti zapadajícímu Slunci tak, aby Hanka mohla před čtveřicí přejíždět ze strany do strany a všechny její členy natáčet. Seskok byl proveden s Fronémou a třemi instruktory AFFcentrum.cz. Povedl se přímo skvěle (jak bylo vidět ze záznamového zařízení), bohužel díky nechtěnému sepnutí kamery během stoupání v letadle nebylo v kameře dost filmu pro natočení seskoku. I takové věci se stávají, a tak jsme celý tento seskok zopakovali hned druhý den ráno znovu.

Na závěr dodat snad jen tolik, že se těšíme, až bude film uveden do kin (ač v něm zdaleka nepůjde o skydiving, neboť záběrům ze vzduchu bude věnováno z celého dokumentu asi tři minuty), že to byla skvělá zkušenost pro celý tým AFFcentrum.cz a určitě zejména Fronému, která u nás absolvovala AFF výcvik v létě 2008. Chtěli bychom tímto ještě jednou poděkovat celému realizačnímu štábu, zejména Kajce Gotrwaldové za bezproblémové zajištění smluvních a licenčních podmínek a Davidovi Čálkovi za profesionální a přitom kamarádský přístup a pomoc při natáčení.

Pozn.: další spolupráce s filmaři se uskutečnila v září 2009 s režisérkou Terezou Nvotovou, pod jejíž taktovkou vznikl krátký film o fyzice, černých dírách, tandemovém seskoku a létajícím psu Falcovi:) Tereze stačilo natáčení na „nefilmovou“ kameru, nicméně pro seskok chtěla kamery hned dvě a tak kromě externího kameramana vedle tandemu měl ještě tandempilot na ruce tzv. handykameru. Dále byl skokanovi připevněn pod kombinézu mikrofon tak, aby bylo možno snímat kvalitní zvuk i za letu na padáku. Tereza plánuje na jaře 2010 u nás absolvovat AFF výcvik - chcete-li vidět, jak se jí bude dařit, sledujte i nadále AFFcentrum.cz :)

Komentáře: 4 »

 1. wiky píše:

  napsáno 24. 01. 2010 @ 10:42

  No, ty kráááso :-)

 2. Mankiw píše:

  napsáno 25. 01. 2010 @ 0:36

  Dobře Fronéma!

 3. alex píše:

  napsáno 29. 01. 2010 @ 19:45

  Hanka je borec, kampak na ni! Wow….

 4. Milda píše:

  napsáno 1. 02. 2010 @ 18:27

  Hanko, smekám, 10kg na hlavě, to bych se bál otevřít

Komentáře RSS

Napište komentář

Jméno: (Vyžadováno)

E-mail: (Vyžadováno, nebude zobrazeno)

WWW:

Komentář:

Archiv