Větrný tunel – FAQ

Odlétám objednanou hodinu celou v kuse?
Je tunel časově náročný?
Chci hodinu v tunelu. Kolik času si mám vyhradit?
Mohu si u vás objednat méně než 30 minut letu?
Jaká jsou zdravotní omezení?
Mohu létat, pokud nosím dioptrické brýle?
Jak do tunelu nastoupím/vystoupím?
Nemohu vletět do vrtule?
Za jak dlouho se naučím létat „samostnatně“ bez asistence instruktora v letové komoře?
Můžeme být v tunelu dva najednou, abychom měli let levnější?
Mohu si nechat svůj let natočit na video (nafotit)?
Za jakých podmínek se mohou se na můj let přijít podívat kamarádi/známí?
Chci létat ve větrném tunelu? Co mám teď udělat?

Odlétám objednanou hodinu celou v kuse?

Ne, létání je poměrně fyzicky náročné a proto se váš letový čas rozdělí do 1 – 2 minutových intervalů (slotů), ve kterých postupně svůj čas odlétáte. Rovněž doporučujeme při odběru 1 hodiny rozdělit letový čas do dvou letových dnů (0,5 hodiny na den).

Jak je tunel časově náročný?

Počítejte s tím, že abyste strávili 0,5 hodiny v letové komoře (po 1-2 minutových intervalech), vyhradíte si na to čas minimálně 3 hodiny, spíše ale 5 hodin.

Chci hodinu v tunelu. Kolik času si mám vyhradit?

V ideálním případě rozplánujeme hodinu do dvou letových dní po sobě, přičemž letový den může vypadat takto:
v 17 hodin sraz v tunelu, seznámení se s prostředím, bezpečnostní školení, atd.
17:30 – 19:00 nácvik před letem (instruktáž ovládání těla za volného pádu)
19:00 – 19:30 odlétání 15 minut (vždy 1,5 minuty letu, 1,5 minuty odpočinku)
19:30 – 20:30 krátký rozbor + příprava na další let
20:30 – 21:00 odlétání 15 minut (vždy 1,5 minuty letu, 1,5 minuty odpočinku)
21:00 – 22:00 rozbor vašeho letu
Tento plán je pouze ukázkový. Rádi se přizpůsobíme vašim časovým možnostem.

Mohu si u vás objednat méně než 30 minut letu?

U AFFcentrum.cz si můžete objednat min. 3 minuty letu, ale preferujeme lety od 30 minut výše. Je to proto, že nás baví učit lidi létat, sledovat jejich rychlé pokroky ve větrném tunelu (není mnoho sportů, kde byste docílili poměrně výrazného pokroku za pouhých 30 minut) a předávat jim to, co jsme se naučili během tisíců seskoků z letadla, při reálném skydivingu.
Za 3 minuty se nikdo létat nenaučí. 3 minuty jsou vhodné na vyzkoušení neznámého, případně jako dárek. Pokud se však chcete naučit alespoň trochu létat, zvažte alespoň 30 minut ve větrném tunelu a my vám během této doby předáme vše, co bude v našich, a především vašich, silách.

Jaká jsou zdravotní omezení?

Pro létání ve větrném tunelu byste se měli cítit zdrávi. Při zdravotních potížích s krční páteří, zády, klouby (především ramenními) či srdcem nás raději před objednáním letu kontaktujte. Zájemci do 18 let musí být v doprovodu zákonných zástupců. Pro let ve větrném tunelu nesmíte být pod vlivem alkoholu či jiných omamných nebo psychotropních látek. Ve větrném tunelu nemohou létat těhotné ženy.
Pokud jste někdy v minulosti měli vykloubený ramenní kloub, kontaktujte před objednávkou letu ve větrném tunelu vašeho doktora a konzultujte s ním váš záměr (v tunelu budete v poloze tváří dolů čelit větru o síle cca 170 – 220 km/hod – tento tlak vzduchu se bude opírat do vašich paží a ramen).

Mohu létat pokud nosím dioptrické brýle?

Ano. Dostanete speciální tzv. brýle přes brýle.

Jak do tunelu nastoupím/vystoupím?

Toto vám samozřejmě vysvětlí naši instruktoři AFFcentrum.cz v rámci vaší přípravy před letem, ve skutečnosti to však není tak těžké. Při vstupu i výstupu z tunelu vám navíc bude asistovat instruktor tak, abyste se hladce dostali na „vzduchový polštář“.

Nemohu „vletět do vrtule“?

Nikoliv. Létáte v kruhové letové komoře, jejíž stěny jsou zhotoveny z bezpečnostního skla. V horní části je kovový rošt s lamelami, jež usměrňují tok vzduchu k ventilátorům. Dno letové komory je tvořeno napjatou kovovou sítí.

Za jak dlouho se naučím létat „samostatně“, bez asistence instruktora v letové komoře?

Toto je velmi individuální. Pokud bychom měli zobecnit naše zkušenosti se studenty, trvá zvládnutí základní parašutistické polohy přibližně 10 minut strávených v letové komoře. Poté už se obvykle student začíná učit základní pohyby (nahoru, dolů, dopředu, dozadu, otáčky, boční skluzy).

Můžeme být v tunelu dva najednou, abychom měli let levnější?

Do větrného tunelu se vejde až 8 lidí. Ale těmi musí být již zkušení letci. Nevěnujete-li se již delší dobu skydivingu, bude s vámi první hodinu ve větrném tunelu jen zkušený instruktor. Toto je kvůli vaší bezpečnosti.
Ze zkušeností můžeme potvrdit, že ke konci 1. objednané hodiny již studenti zpravidla bývají schopni kontrolovat svůj pohyb v letové komoře natolik, že mohou začít létat ve dvojici (případně trojici s instruktorem). Pak se jim jejich objednané časy násobí a odlétají pochopitelně více času (např. místo objednané hodiny odlétají 70 minut). Cena za minutu létání ve větrném tunelu tak zkušenějším letcům postupně klesá.

Mohu si nechat svůj let natočit na video (nafotit)?

Letová komora je skleněná, tudíž vaši přátelé vás mohou točit a fotit dle libosti. Navíc je v prostorách tunelu umístěná kamera, která veškeré dění v letové komoře nahrává. Při létání nad 15 minut si po skončení vašeho letu si můžete váš let zdarma stáhnout na USB flash disk. Při kratších letových časech je video z kamery za popaltek 300,- Kč.

 

Za jakých podmínek se mohou se na můj let přijít podívat kamarádi/známí?

Doprovod je vždy vítaný. Může vás sledovat z prostoru určeného pro diváky (přímo vedle letové komory) nebo z vedlejší restaurace (vše je prosklené, aby vám neunikla ani vteřina dění ve větrném tunelu :-)

Chci létat ve větrném tunelu? Co mám teď udělat?

Napište nám na info@affcentrum.cz nebo zavolejte na +420 602 345 087 či +420 608 523 110. Tým AFFcentrum.cz už s vámi domluví podrobnosti. Nebo přesvědčte své známe, aby vám pořídili poukázku na létání ve větrném tunelu.

Archiv